Szczyt Bałkanów Zachodnich

Szczyt Bałkanów Zachodnich – spotkania na najwyższym szczeblu od 3 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich

W dniach 3 – 5 lipca będzie odbędzie się w Polsce Szczyt Bałkanów Zachodnich Poznań 2019 – międzynarodowa inicjatywa na rzecz współpracy regionalnej. Szefowie państw, ministrowie spraw wewnętrznych, zagranicznych oraz gospodarki będą rozmawiać nt. kwestii kluczowych dla regionu Bałkanów Zachodnich.

Wydarzenie jest organizowane w ramach polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim – inicjatywy, która została zapoczątkowana przez Niemcy i łączy partnerów z Bałkanów Zachodnich oraz poszczególnych państw Unii Europejskiej. W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele rządów państw: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia oraz niektóre kraje członkowskie UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy.

Inicjatywie organizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich towarzyszyć będą:

  • Forum Think Tanków (3 lipca) – którego celem jest omówienie osiągnięć oraz wyzwań związanych z polityką rozszerzania UE i rozwijaniem Procesu Berlińskiego, które stoją przed nową Komisją Europejską.
  • Forum Społeczeństwa Obywatelskiego (4 lipca) – społeczeństwo obywatelskiej jest jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim, dlatego grono ekspertów i aktywistów spotka się, aby w jeszcze szerszej perspektywie dyskutować zarówno o obecnej sytuacji, jak i przyszłości Regionu Bałkanów Zachodnich.
  • Forum Biznesu (4 lipca) – pod hasłem „Growing together” odbędą się liczne sesje panelowe, prezentacja przedstawicieli biznesu partnerów procesu oraz rozmowy B2B. Forum Biznesu jest polską propozycją nawiązywania trwałych relacji i współpracy pomiędzy przedstawicielami biznesu w regionie. Organizatorem Forum jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
  • Spotkanie ministerialne (4 lipca) – spotkanie ministrów spraw zagranicznych Procesu Berlińskiego z udziałem KE i organizacji regionalnych.
  • Szczyt Liderów (5 lipca) – spotkanie najwyższych rangą przedstawicieli partnerów Procesu Berlińskiego. Liderzy będą dyskutować o najważniejszych dla regionu Bałkanów Zachodnich sprawach.

Szczyt Bałkanów Zachodnich to kolejne już tej rangi wydarzenie organizowane na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – po Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych w Poznaniu, NATO Tiger Meet czy Zgromadzeniu Narodowym – podsumowuje Przemysław Trawa, prezes Zarządu Grupy MTP.

Na potrzeby wydarzenia, w którym weźmie udział ok. 1000 uczestników, w tym kilkanaście delegacji z głowami państw na czele, Grupa MTP zaaranżuje sale konferencyjne Poznań Congress Center oraz w połączonym z budynkiem kompleksie pawilonów 7, 7A, 8, 8A Międzynarodowych Targów Poznańskich. Grupa MTP realizuje również newralgiczną część przygotowań, która obejmuje m.in. wynajem powierzchni konferencyjnej, aranżację przestrzeni i sal konferencyjnych, obsługę gastronomiczną, oznakowanie terenu konferencji i obsługę AV.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/sbz-poznan

Akredytacje można uzyskać do dnia 20 czerwca przez system akredytacji online – https://www.gov.pl/web/dyplomacja/szczyt-balkanow-zachodnich-dla-mediow

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Karolina Nawrot | +48 603 412 555 | [email protected]

Katarzyna Błochowiak |+48 691 032 621 | [email protected]

Posted in Bez kategorii.